Nasz portal właśnie powstaje. :) Zapraszamy do współtworzenia i regularnego odwiedzania! Redakcja
A+ A A-

Gdzie wybrać się na wakacje? Na Kretę!

Rodowici Kreteńczycy uważają swoją wyspę za raj – παράδεισος. Opuszczają ją rzadko, a niektórzy nawet nigdy, co może dziwić niejednego Europejczyka. Kiedy jednak chociaż raz znajdziemy się na Krecie, trudno będzie ją opuścić, a tak abstrakcyjne wcześniej dla nas myśli mieszkańców i nam staną się bliskie.

 Kreta ma dwa porty lotnicze – w Chania na zachodzie, i w Iraklio (Heraklion) na wschodzie. Do tych dwóch największych ośrodków docierają także promy z Aten. Oprócz tego z Krety można dostać się na inne wyspy, między innymi Santorini, Mykonos, Paros i Rodos (http://paleologos.forth-crs.gr). Po wyspie najlepiej jest podróżować lokalnymi autobusami KTEL (http://bus-service-crete-ktel.com/timetable.php?lg=1), a jeśli nie da się nimi dotrzeć tam, gdzie chcemy, zawsze można wypożyczyć na jeden dzień samochód – koszt to około 30 euro za dobę. 

Największa wyspa Grecji podzielona jest na cztery nomosy – Iraklio, Chania, Rethymno i Lasithi. W Iraklio, które znajduje się na północy, warte obejrzenia są Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historii Naturalnej Krety, grób najsłynniejszego kreteńskiego pisarza – Nikosa Kazandzakisa (autora m.in. tłumaczonej na język polski powieści Grek Zorba), czy pozostałości weneckiego portu. Chociaż miasto nie zachwyca swoją urodą, jako największy ośrodek Krety cieszy się bujnym życiem – to tutaj odbywają się największe koncerty, mają miejsce wydarzenia kulturalne, ale również strajki. W centrum miasta, w parku, raz w tygodniu odbywa się targ regionalnych produktów ekologicznych. Pod Iraklio znajdują się ruiny pałacu minojskiego w Knossos, gdzie można dojechać podmiejskim autobusem. Pomimo że Iraklio położone jest nad morzem, nie ma plaży przystosowanej do kąpieli. Mieszkańcy udają się w weekendy zazwyczaj na południe – do Kommos lub Matala, po drodze dokąd można obejrzeć pozostałości drugiego co do wielkości pałacu minojskiego – Fajstos, zabytki z którego można obejrzeć w Iraklio. 

Jadąc z Iraklio na zachód, dociera się do Rethymno – najpiękniejszej i najbardziej malowniczej miejscowości wyspy. Trzecie co do wielkości, zachwyca swoją starówką z wieloma małymi uroczymi kawiarniami i restauracjami, pozostałościami weneckiej fontanny czy loggii. Nad miastem widnieją pozostałości weneckiej fortecy, w centrum której znajduje się odnowiony meczet. Nieopodal zwiedzić można małe muzeum archeologiczne. Rethymno położone jest wzdłuż morza, nad którym ciągną się piaszczyste plaże. Atrakcją będzie niewątpliwie targ – λαϊκή, który odbywa się w każdy czwartek i sobotę na parkingu w centrum miasta. Rolnicy z okolicznych wsi przywożą na niego świeżo zebrane sezonowe warzywa i owoce, ale zaopatrzyć można się także w różnego rodzaju sery – m.in. fetę czy grawierę.

Jeśli chcemy zwiedzić zabytki nowszej historii Krety, to na południe od Rethymno, w odległości około 20 km, znajduje się klasztor w Arkadii. Podczas powstania kreteńskiego w latach 1866-1869 przeważające siły tureckie okrążyły klasztor, w którym ukrywało się około 700 kobiet i dzieci. Kiedy Turcy wdarli się na teren schronienia i zaczęli bombardować klasztor, Kreteńczycy, nie chcąc wpaść w ręce wroga, zdecydowali się na wysadzenie prochowni, w której się skrywali. Klasztor po tragedii został odbudowany za wyjątkiem miejsca, w którym przechowywano proch.

Przemieszczając się z Rethymno na zachód, niedaleko Georgioupoli natrafimy na jedyne naturalne jezioro na Krecie – Kurnas. Jeśli jesteśmy wielbicielami natury, koniecznie powinniśmy się tam wybrać. Po nieskazitelnie czystej tafli wody można przepłynąć się rowerem wodnym, a także zjeść w dwóch tawernach z pięknym widokiem.

Największe miasto położone na zachodzie Krety to Chania. Romantyczny port z latarnią morską, meczetem, dorożkami i sprzedawanymi przez miejscowych prażonymi kasztanami zawsze przyciągał zakochane pary. Warte odwiedzenia jest duże muzeum archeologiczne, a także etnograficzne, które znajdują się w pobliżu starówki. Niedaleko Chania jest inny port – Kissamos, skąd odpływają promy na Kithirę (Kythera) i Andikithirę, dwie wyspy należące do Wysp Jońskich, a położone pomiędzy Kretą a Peloponezem. Z morza niedaleko Andikithiry pochodzi słynny zabytek archeologiczny – tzw. mechanizm z Andikithiry.

Na Krecie znajduje się także wiele wąwozów przystosowanych do zwiedzania przez turystów, z których najsłynniejszy to Samaria. W górach znajdujących się w centralnej części wyspy – Psiloritis (Idi) – można obejrzeć m.in. jaskinię, gdzie miał być wychowywany Zeus, albo sztuczne jezioro – Zaros, w okolicy którego wypływa woda źródlana o tej samej nazwie, którą można zakupić na całej Krecie.

Kretę najlepiej zwiedzać jesienią, kiedy ciepły klimat wciąż się utrzymuje, turystów coraz mniej, a temperatura wody w morzu wciąż pozwala na kąpiele. W naszej wyprawie nie powinno zabraknąć kosztowania kuchni kreteńskiej, której podstawą jest oliwa, świeże regionalne warzywa i owoce, mięso – szczególnie jagnięcina, a przede wszystkim raki – wódka pędzona z winogron. 

 

Kinga Kopańska

 

Sklep

Odkryj Grecję

Booking.com

Sign In or Create Account

Do zobaczenia ponownie! :)